Kāpēc sievietei ir labi skriet?

Kāpēc sievietei ir labi skriet?

Skriet ir labi. To zina katrs, it sevišķi nedēļu pirms Rīgas maratona, kad visās populārās skriešanas vietās jāierīko luksofori un atgriežoties mājās no ballītes nejutīsies vientuļš, jo pat septiņos rītā jau būs kāds skrējējs. Skriet ir labi, gan veselības un nepieciešamo fizisko aktivitāšu dēļ, gan stresa noņemšanas un garastāvokļa uzlabošanas dēļ. Bet kāpēc tieši sievietei ir labi skriet?

Āda. Skriešana padara ādu veselīgāku. Skrienot tu liec savai sirdi pukstēt straujāk un asinīm riņķot ātrāk, tādējādi piegādājot ādai krietnu devu svaigu, ar skābekli bagātu asiņu. Visas skrējējas ir veselīgi sārtas. Un tas patiešām ir skriešanas nopelns. Vienīgi atceries – skrienot ir ļoti svarīgi daudz uzņemt šķidrumu. Un vēl – lai arī sievietes svīst daudz mazāk nekā vīrieši, to nevajadzētu uzskatīt kā priekšrocību.

Skriešanas laiks un vieta. Skriet var jebkurā diennakts laikā un tas nav jāsaskaņo ar sporta kluba vingrošanas nodarbību grafiku. Skriet Vakarā pēc darba tiekot vaļā no dienas laikā uzkrātā stresa, pa dienu pusdienas laikā, vai no rīta pirms došanos ikdienas gaitās. Sievietēm ieteicams ir skriet tieši no rīta. Pirmkārt jau drošības dēļ. Statistika rāda, ka sievietēm pārsvarā tiek uzbrukts vakaros. Otrkārt, no rītiem reti kas var iztraucēt skrējienu, ne vecāku sapulces, ne draudzenes, ne vīrieša pēkšņā ideja doties uz kino. Un treškārt, jauki iesākt dienu ar fizisku slodzi, dušu un sārtiem vaigiem. Skrējējiem nav vajadzīgs dārgs aprīkojums un pat ārzemju komandējumos, atpūtā ar ģimeni pie dabas nav jāizlaiž neviena skriešanas reize.

Socializēšanās. Neaprakstāmas sajūtas ir atrasties daudzu tūkstošu skrējēju pūlī. Visi tik apņēmīgi, pārliecināti un priecīgi. Un atsaucīgi. Skrējējiem vienmēr būs par ko parunāt un viņiem tas interesēs. Pie tam sievietei ir lielākas priekšrocības garajās distancēs. Vīrietis ar savu spēku var ļoti ātri veikt īsas distances, bet sieviete var viegli noskaņot sevi skriet vienmērīgi savā ātrumā un tas padara viņas par ļoti piemērotām pusmaratona un maratona distancēs. Sievietei būtu labi skriet ar kādu kopā, vīrieti, suni, vai citām sievietēm, jo tā būs daudz drošāk un lielāka motivācija neizlaist skrējienu.

Mēnešreizes. Skriešanai ar mēnešreizēm nav nekāda sakara. Sievietei var un vajag skriet mēnešreižu laikā. Grūtāk ar fiziskām aktivitātēm ir citā laikā, nedēļu pēc ovulācijas vai nedēļu pirms mēnešreizēm. Tajā laikā hormonu līmenis ir visaugstākais, kas liek elpot daudz biežāk fizisku slodžu laikā, tādejādi padarot tās daudz grūtākas. Skriešanas laikā organisms izstrādā tādu vielu kā endrofīnu. Tā rada laimes un labsajūtas efektu, kā arī atvieglo sāpes. Gadījumā, ja skrienot samazināt mēnešreizes, vai tās paliek pavisam gaišas un vieglas, tad iespējams ir problēmas ar pareizu minerālvielu uzņemšanu.

Grūtniecība un mazs bērns. Ja grūtniecība norit kā paredzēts, skriet tās laikā nav īpaši bīstami un to var daīt pat līdz trešajam trimestrim. Vienīgais, no kā jāuzmanās – ķermeņa pārkaršana. Interesanti gan, ka zīdaiņiem ne visai garšo piens, kas radies pēc skriešanas. Iemesls – tajā ir pienskābe, kas padara mātes pienu jūtami skābāku.

Veselība. Zinātnieki ir atklājuši, ka sievietei kura regulāri skrien samazinās par divām reizēm iespēja saslimt ar krūts un dzemdes vēzi, kā arī pa divām trešdaļām samazinās risks saslimt ar diabētu. Skriešana, kā jau jebkura regulāra fiziska aktivitāte, uzlabo asinsriti, stiprina sirdi un vairāk pasargā no dažādām asinsrites un sirds saslimšanām. Skriešana tiek uzskatīta par pašu labāko sirds un asinsvadu fitnesu. Lai arī pārāk daudz skrienot var iedzīvoties traumās, bet tik un tā ikdienas situācijās tās piemeklēs mazāk, jo skrienot kļūst veiklāks un koordinētāks. Un smēķēšana. Skrienot ir viegli saprast ko tā nodara plaušām un tāpēc atmest.

Veselīga ēšana. Skrienot ir kārtīgi jāēd. Vairākas stundas pirms skriešanas. Mēģinot zaudēt svaru mazāk ēdot un vairāk skrienot var panākt tieši pretēju efektu. Organismam iestāsies panika un tas par katru cenu centīsies atjaunot un pat palielināt tauku rezerves. Skrienot ātri vien konstatēsi, ka labāk ir ēst pārtiku kas dod enerģiju, jutīsi ka kārtīgas brokastis ir ļoti svarīgas, un pēc vakara skrējiena vairāk gribēsi kādu augli vai dārzeni un nevis cepešus. Skrienot un nemainot savus ēšanas paradumus mēneša laikā var zaudēt divus kilogramus.

Apģērbs. Skriešanai nav nepieciešams speciāls apģērbs, lai arī daudz patīkamāk ir skriet tieši skriešanai piemērotā apģērbā. Skriešanā pats galvenais ir vēlme skriet un labi apavi. Skriešanu uzskata par traumatisku fiziskās slodzes veidu mugurai, bet speciāli sievietei domāti apavi un speciāli skriešanai domāti apavi, šo visu samazina un novērš. Apaviem ir labi jāder, un ilgi skrienot jārēķinās ka kāja nedaudz piepamps, tāpēc apaviem vajadzētu būt par pus izmēru lielākiem nekā vajag.

Biežums, ilgums, ātrums. Vispārējai veselībai būs vajadzīgs skriet trīs reizes nedēļā vismaz trīsdesmit minūtes. Lēni skrienot trīsdesmit minūtēs var noskriet gandrīz piecus kilometrus. Zinātnieki ir izpētījuši, ka skrienot četrdesmit minūtes plaušās sākas pilnvērtīga gaisa apmaiņa un tās sāk attīrīties. Bet lai ar skriešanu panāktu vērā ņemamus svara zudumus un tos noturētu, ir jāskrien vismaz stunda un piecas reizes nedēļā. Skriet vajag tik ātri lai nebūtu pa grūtu. Lielisks veids kā to noskaidrot ir skrienot sarunāties. Ja to var bez piepūles darīt, tad ir pareizais skriešanas ātrums.

Garastāvoklis. Skriešana tiek uzskatīta par pašu efektīvāko veidu stresa samazināšanā. Ne tika tāpēc ka izdalās endrofīns un organisms paliek laimīgāks, skrienot var mierīgi apdomāt dienas notikumus, nomierinās prāts un tas atbrīvojas jaunām idejām, kā arī skrienot var iegūt tik vajadzīgo laiku pašam ar sevi. Skrienot kopā ar ģimenes locekļiem var uzzināt kā tiem klājas un pavadīt kopā vairāk laika.

 

Informācijas avots

Jaunākās ziņas