Mango tavai veselībai

Mango tavai veselībai

Jau no senseniem laikiem cilvēki ir savā labā izmantojuši mango dziednieciskās īpašības. Mango auglim piemīt augsta enerģētiskā vērtība. Tas satur daudz A, C, E vitamīna, kalciju, dzelzi, magniju un mangānu. Labvēlīgi iedarbojas uz gremošanas traktu, uzlabo vielmaiņu un imūnsistēmu, stiprina sirdi. Pētījumos konstatēts, ka tas kavē arī vēža šūnu veidošanos organismā.

Mango ieteicams ļaudīm, kas cieš no reimatisma un cukura diabēta. Mango sula, sajaukta ar burkānu sulu, jālieto tiem, kas sirgst ar urīnceļu infekcijām un nierakmeņiem. Vērtīgās vielas mango sastāvā mazina stresu, uzlabo matu un ādas stāvokli, veicina smadzeņu darbību.

Mango ir bagāts ar dažādām uzturvielām, tādēļ to reizēm sauc par "superaugli", termins, kuru lieto, lai izceltu iespējamo veselības vērtību noteiktiem pārtikā lietojamiem augļiem. Mango, līdzīgi kā citi augļi, satur vitamīnus un minerālvielas. Antioksidantiskie A, C un E vitamīni veido 25%, 76% un 9% uzturvielu 165 g devu (DRI). Vitamīns B6 (piridoksīns, 11% DRI), K vitamīns (9% DRI), citi B vitamīni un pamata barības vielas, piemēram kālija, vara un 17 aminoskābes ir labs līmenis. Miza un mīkstums satur aminoskābes, karotinoīdus, kā arī omega-3 un -6 polinepiesātinātās taukskābes. Miza satur arī pigmentus, kuriem var būt antioksidantu īpašības, tostarp karotinoīdus, piemēram, provitamīna A savienojumus, bēta karotīnu, luteīnu un alfa karotīnu, polifenolus, piemēram, gallusskābi.

Tāpat mango esošais beta karotīns ir labs līdzeklis, lai izvairītos no astmas. To iespējams atrast arī citos augļos, piemēram, papaijā, aprikozēs, brokoļos, ķirbjos, burkānos un citur. Tāpat beta karotīns var palīdzēt samazināt prostatas vēža risku. Tāpat mango esošas vielas var palīdzēt samazināt krūts un zarnu vēža risku. Vēl eksotiskais auglis var stiprināt kaulu veselību, jo satur K vitamīnu. Šis vitamīns palīdz uzlabot kalcija uzsūkšanos. Savukārt šķiedrvielas palīdz izvairīties no otrā tipa cukura diabēta. Tāpat mango palīdzēs uzlabot gan gremošanas sistēmas darbu, gan samazināt sirdsslimību risku.

Eksotiskajos augļos esošais vitamīns A palīdz uzlabot matu stāvokli. Neaizmirsti, ka mango ir arī lielisks C vitamīna avots – visu nepieciešamo vitamīna devu ir iespējams uzņemt, apēdot nedaudz vairāk par 150 gramiem augļa. Tāpat mango satur arī B vitamīnu, kāliju, kalciju, dzelzi, magniju, fosforu, varu, selēnu, cukuru un mangānu.

Mango dzimtene ir Indija. Šajā zemē jau četrus tūkstošus gadu tas ir iemīļots auglis gan turīgu, gan trūcīgu ļaužu galdā. Indijā audzētie mango ir 75 procenti no pasaules tirgū pārdotajiem augļiem. Mango sezona Indijā ilgst no marta līdz jūnijam, Brazīlijā – no septembra līdz janvārim, Meksikā – no marta līdz septembrim.

Visu ar mēru!

 

 

Informācija no dažadiem interneta avotiem

Jaunākās ziņas